user
TAYLOR SWIFT’İN NETFLIX BELGESELİNİN İLK FRAGMANI YAYINLANDI

Sıradaki içerik:

TAYLOR SWIFT’İN NETFLIX BELGESELİNİN İLK FRAGMANI YAYINLANDI

İlişkilerin sürmesi ya da bitmesinin en önemli 50 nedeni

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

iliskiler iliskilerde devamlilik iliskiler neden biter

Kimi ilişkiler, pek çoğumuzu aşka inandırabilecek kadar güçlüdür. Birlikte geçirilen bir ömür ya da zorluklarla sınanıp mutlu sonla biten bir aşk hikayesi içimizi ısıtıverir. Bazen de büyük beklentilerle başlanan bir ilişki, heyecan dolu birkaç hafta sonunda sona erer ve hayal kırıklığına uğrarız. 

İnsanların, iş ilişkisinden arkadaşlık ilişkisine, tüm ilişkilerini sürdürmek için pek çok farklı motivasyonu olabilir. Aynı durum romantik ilişkiler için de geçerli. 

University of Utah’ta yapılan bir araştırma, romantik ilişkilerin devam etme motivasyonlarına ışık tutuyor. Yapılan araştırmaya göre ilişkilerdeki artı ve eksiler, ilişkinin sürmesi ya da bitmesi konusunda kademeli roller oynayabiliyor.

Utah Üniversitesi, yaptığı araştırmada halihazırdaki ilişkisinde ayrılık noktasına gelmiş, ancak ne yapacağına henüz karar veremeyen kişilerle görüşüyor, onları gözlemliyor. Kadın ve erkek katılımcılarla yapılan araştırmada, katılımcılara ilişkilerini sürdürmek ya da bitirmek için karar vermelerine neden olabilecek sebeplerin sıralanacağı açık uçlu sorular soruluyor. Katılımcıların verdiği yanıtlardaysa bazı benzerlikler görülüyor. Katılımcılar, ilişki sürdürme motivasyonuna verilen 27 ve bitirme motivasyonuna verilen 23 cevapla ortak noktada buluşuyor.

iliskiler iliskilerde devamlilik iliskiler neden biter
Yapılan bir araştırmaya göre ilişkilerdeki artı ve eksiler, ilişkinin sürmesi ya da bitmesi konusunda kademeli roller oynayabiliyor.
Evli çiftler ve evli olmayanlar için ilişki sürdürme motivasyonları farklılık gösteriyor

Araştırmanın ikinci bölümünde araştırmacılar bu 50 maddeyi, ortalama 2 yıldır ilişki içerisinde olan ya da ortalama 9 yıllık bir evlilik süreci geçiren ve yine ilişkisinde “tamam mı, devam mı” noktasına gelen kişilere anket olarak sunuyor. Henüz ilişki aşamasında olan çiftler ilişkiyi sürdürme sebeplerini partnerlerinin kişiliği, beraber vakit geçirmenin verdiği keyif gibi sebeplerle açıklarken; evli çiftler, sorumluluk, ilişkiye harcanan emek gibi seçenekler üzerinde yoğunlaşıyor. Bu noktada katılımcılar için ilişkinin sürdürülmesi zor olsa bile, yeniden başlama düşüncesi korkutucu olarak görülüyor.

İlişki sürdürme motivasyonunu etkileyen etkenlerden bazıları şöyle:

 1. Duygusal yakınlık
 2. Duygusal yatırım
 3. Aile sorumluluğu
 4. Partnerin karakteri
 5. Eğlence
 6. Duygusal olarak güvende olma hissi
 7. Fiziksel yakınlık
 8. Finansal çıkarlar
 9. Birbirine uygunluk
 10. Partner için duyulan endişe
 11. İyimserlik
 12. İlişkinin onay görmesi
 13. Bağlılık
 14. Cazibe – çekim
 15. Genel tatmin hissi
 16. Alternatiflerin değerlendirilmesi (başka birini bulamama ihtimali)
 17. Lojistik engeller (ortak banka hesabı gibi)
 18. Belirsizlik korkusu
 19. Sosyal bağlantılar
 20. Konfor
 21. Alışkalık
 22. Yoldaşlık
 23. Uzun vadeli planlar (birlikte kurulabilecek bir gelecek hayali)
 24. Ortak çıkarların uyuşması
 25. Sosyal baskı
 26. Kişisel gelişim
 27. Sosyal statü (popülerlik ve prestij)

Diğer yandan ilişkinin sonuna gelindiğinin anlaşılmasını sağlayan sebepler ise şöyle sıralanıyor:

 1. Partnerin karakteri (kusurlar)
 2. Güvenin kırılması (aldatma)
 3. Partnerden vazgeçme
 4. Dış sebepler (taraflardan birinin başka bir yere taşınması gibi)
 5. Fiziksel uzaklık
 6. Anlaşmazlık ve geçimsizlik
 7. Uyumsuzluk
 8. Duygusal soğukluk
 9. Onay görememe
 10. Maddi sıkıntılar
 11. Zevk almama ve eğlenmeme
 12. Uzun süre etkisini gösterebilecek problemler
 13. Genel tatminsizlik hissi
 14. Eşitsizlik (özellikle ilişkiye verilen çaba konusunda)
 15. Sosyal etkiler (ilişkinin arkadaşlıkların bozulmasına neden olması)
 16. Fiziksel ya da psikolojik suistimal / taciz
 17. Çekimin azalması
 18. Abartılı beklentiler
 19. 3. bir kişi
 20. Alternatif seçeneklerin olması
 21. Bağlılığın verdiği rahatsızlık hissi
 22. Kötü örnek olma
 23. Beklentilerin ihlal edilmesi

Tüm bu etkenlere rağmen insanlar, yine de bir sebepten birbirlerine aşık oluyor. Araştırmanın başında yer alan Ph. D. Samantha Joel’e göre, “evrimsel açıdan bakacak olursak, atalarımız için bir partner bulmak “doğru partner”i bulmaktan çok daha önemliydi”

TED konuşmacısı Hannah Fry, “Aşkın Matematiği” konu başlıklı konuşmasıyla, romantik ilişkilerdeki partner seçme kriterlerine esprili bir dille yaklaşıyor. İşte sayılarla ve olasılıklarla aşkın matematiği.

 

Bu videoyu Türkçe altyazı seçeneğiyle izleyebilirsiniz.

Kaynaklar:

eurekalert.com
mensfitness.com
Ted

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
hack forum
haberror.com hackerevi.com https://adhaber.com https://haberportakali.com https://habergrup.com https://haberhayal.com https://habergokyuzu.com hack forum https://yayinhaberi.com https://haberror.com/kripto-paralar/ haberror.com/en-iyi-nft-olusturma-programlari/ hack haber hacker haber siirtgundem.net kartalinsesi.net haberix.net haberlertr.net hithaber.net hesap paylaşım haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler zonguldak haber haberler yeni bir haber yeni basın yanık yurt haberler türk yurdu haber turan haber tomarza haber suluova haberleri siirt haber pantürk haber mikro haber memur haberleri kripto para haberleri kartal haberleri haber yerin haber paket haberler milas haberleri haberler haber akademi 24 erzincan haber gündem haber göynücek haberleri eğirdir haber dini haber cide haber bilge haber bartın haber azdavay haber aykırı kalem antalya haber ak haber ajansı afyon kocatepe haber