user
Sağlık Bakanlığı işçi alımı kura tarihi açıklandı: 8 bin işçi alımı kurası ne zaman? – Son Dakika Türkiye Haberleri

Sıradaki içerik:

Sağlık Bakanlığı işçi alımı kura tarihi açıklandı: 8 bin işçi alımı kurası ne zaman? – Son Dakika Türkiye Haberleri

Bazı erkekler neden bekar kalmayı tercih ediyorlar?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

erkekler neden bekar kalmayi tercih ediyor

Evli olmayan erkekler zaman zaman bu durumlarından dolayı sosyal ortamlarda dışarıda bırakılabilirler. Ancak bu ilişki durumu isteyerek mi olur yoksa gönülsüzce mi? Bazı erkekler esneklik ile birlikte gelen özgürlüğü sevdikleri için tek kalmayı tercih edebiliyorlar. Bazıları ise partnerleri ile birlikte keyifli bir yaşam sürüyor gibi görünüyorlar. Peki aradaki farkı yaratan nedir? Araştırmalar bekar erkeklerin paylaştıkları bazı temel özellikleri ortaya koyuyorlar.

Bekarlık duygusu

erkekler ve bekarlik

2023 yılında yapılan bir araştırmada, hiç evlenmemiş erkeklerin bekarlığı nasıl deneyimledikleri incelenmiş ve bunun için 22-43 yaş aralığındaki 22 tane hiç evlenmemiş bekar erkekle görüşmeler gerçekleştirilmiş. Çalışmada erkek bekarlığının kompleks yapısı öne çıkmış ve 5 temel nokta oluşmuş:

 • Müstakbel bir partner olarak eksik hissetmek
 • Yaşamı evlilik ve aile dahil olmak üzere geleneksel maskülenliğin dışında yaşamak
 • Bekarlığın fayda ve zararlarını değerlendirmek
 • Bekar yaşama adapte olmak
 • Doğru kişiyi beklemek ile aktif olarak partner aramak arasındaki ikilemler

Çalışma Polonya’da yaşayan erkeklerle gerçekleştirilmiş olsa da kültürel bağlamda buradaki yapı heteroseksüel evliliğe karşı güçlü bir eğilim ve birlikte yaşamak, tek yaşamak gibi şeylere karşı az onay verilen bir yapıda olduğundan benzer sosyal yapıya sahip olan pek çok kültür ve toplulukta da sonuçları geçerli olabilir.

 • Değişimin zorluğu: Çalışmadaki bazı erkekler eş sahibi olmak için kendilerinin de değişmeleri gerektiğini belirtiyorlar ve bu hedefi söylemesi genelde yapmasından zor olur. Bu özellikle bilişsel, duygusal ve zihinsel bozukluklar ve bağımlılıklara sahip olan bireyler için daha zor olabiliyor.
 • Geleneksel normlar: Bekarlığı bir başarısızlık olarak deneyimleyen erkekler, geleneksel erkeklik normları ile kendilerini karşılaştırıyorlar ve hem fiziksel hem de duygusal olarak yetersiz olduklarını düşünüyorlar. Bazıları ise erkeklerin uzun vadeli bir ilişki için ailelerini geçindirebilecek yapıda olmaları gerektiğini belirtiyorlar.
 • Zamanı geçti düşüncesi: Bazı erkekler ise bir eş bulmak ve aile kurmak için zamanlarının geçtiğini hissediyorlar ve bu da bekarlık korkularını arttırıyor ve bekarlıktan daha az keyif alıyorlar.

Bekarlık durumunun faydaları ve zorlukları

bekarlik durumunun faydalari ve zorluklari

Araştırmada akademik olarak çalışan bazı erkeklerin bekarlık durumundan fayda gördükleri görülüyor çünkü kendilerini belirleme, otonomi ve babalığın sorumluluk ile zorluklarından kaçınma fırsatı elde ediyorlar. Bekarlığın bu algılanan bazı pozitif yanları, bazı bekarların bağımsızlığa verdikleri yüksek değerle örtüşüyor. Bu da başkaları ile bağ kurmaları için daha az baskı hissetmelerini sağlıyor.

Ancak bu erkeklerin bir kısmı yakınlık kurma konusunda yetersiz hissettikleri ve ayrıca aile hayatının keyfini yaşam konusunda fırsatı kaçırdıklarını düşündükleri belirtiliyor. Erkekler romantik bağlara büyük değer verdikleri için katılımcıların yaşadıkları fiziksel ve duygusal yakınlık yoksunluğu, bekarlığın en acılı deneyimlerinden birisi olarak görülüyor. Bu karşılanmayan arzu, beraberinde tek tabanca olmanın getirdiği tatmini azaltıyor ve yalnız kalma korkusunu arttırıyor.

Ayrıca erkeklerin iş dünyasında ve diğer alanlardaki başarılarında bekar ve yalnız olmanın durumuyla kolayca başa çıkıyorlarmış. Fakat araştırmaya göre bu bireyler zaman zaman oburluk, alkol kullanımı, oyun ve porno bağımlılığı gibi kötü alışkanlıklara kapılarak yalnızlıkla baş etme gibi kötü stratejiler geliştirebiliyorlarmış.

Bekarlığı benimsemenin ve ona adapte olmanın en sağlıklı yolu onu kabullenmek gibi görünüyor. Hem pozitif içe bakışla hem de insanı destekleyici diğer insanlar ile sosyalleşerek bunu gerçekleştirmek mümkün olabilir. Aile, arkadaş ve dostların desteklerine ek olarak profesyonel yardımın da faydası olabilir. Yalnız olmak bir kaçış aramanız gereken durum anlamına gelmiyor. Bekarlar da geleceğe umutla bakabilirler ve yapabileceklerinin bir sınırı yok.

Kaynak: psychologytoday

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
hack forum
haberror.com hackerevi.com https://adhaber.com https://haberportakali.com https://habergrup.com https://haberhayal.com https://habergokyuzu.com hack forum https://yayinhaberi.com https://haberror.com/kripto-paralar/ haberror.com/en-iyi-nft-olusturma-programlari/ hack haber hacker haber siirtgundem.net kartalinsesi.net haberix.net haberlertr.net hithaber.net hesap paylaşım haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler zonguldak haber haberler yeni bir haber yeni basın yanık yurt haberler türk yurdu haber turan haber tomarza haber suluova haberleri siirt haber pantürk haber mikro haber memur haberleri kripto para haberleri kartal haberleri haber yerin haber paket haberler milas haberleri haberler haber akademi 24 erzincan haber gündem haber göynücek haberleri eğirdir haber dini haber cide haber bilge haber bartın haber azdavay haber aykırı kalem antalya haber ak haber ajansı afyon kocatepe haber