user
80’LER NOSTALJİSİ: CREEPER AYAKKABILAR

Sıradaki içerik:

80’LER NOSTALJİSİ: CREEPER AYAKKABILAR

YVES ROCHER VAKFI TOPRAĞIN KADINLARI ÖDÜLÜ 2022 KAZANANLARI BELLİ OLDU

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

yves rocher vakfi topragin kadinlari odulu 2022 kazananlari belli oldu 2wbmYThz

216ee60f 8754 4104 bab9 19bde0102078 kapak%20copy

Dünyayı değiştirmek için harekete geçen bayanların etraf ile uğraşlarına tam 20 yıldır ışık tutan Yves Rocher Vakfı, Birleşmiş Milletler’in Binyıl Kalkınma gayelerinden biri olan bayan özgürlüğü ve eşitliğini desteklemek hedefi ile 2001 yılından bu yana Toprağın Kadınları’nı ödüllendiriyor.

Türkiye’de bu sene 7. sefer düzenlenen Yves Rocher Vakfı Toprağın Bayanları Ödülü’nün 2022 kazananları toprağı, biyoçeşitliliği ve bayan gücünü destekleyen ilham veren projeleri ile Ebru Baybara Demir (Topraktan Toprağa Biyobozunur Atık İdaresi Projesi), Selvi Gürevin (Atıksızev – Toprak Hareketi), Meneviş Uzbay Pirili (Yeryüzünün Lisanını Anlamak için Ekolojik Okur-Yazarlık Eğitimi) oldu.

Yves Rocher Vakfı Toprağın Bayanları Mükafatı 2022 kazananları 5.000 €’luk mükafatın sahibi olurken tıpkı vakitte Ebru Baybara Demir’in değerli projesi ile önümüzdeki günlerde Toprağın Bayanları Ödülü’nün milletlerarası ayağında Türkiye’yi temsil edecek.

EBRU BAYBARA DEMİR
Topraktan Toprağa Biyobozunur Atık İdare Projesi
Yaşamı Güzelleştiriyoruz Etraf ve İklim Derneği

dda65262 94fd 4116 a8ab 7c392d0e436a 04811794 29b1 4cfc a655 e639c07ccd9eTopraktan Toprağa Biyobozunur Atık İdare Projesi pazar yerlerinde ortaya çıkan; zerzevat meyveden oluşan, biyobozunur atık besinin kullanılmaz durumda olanlarını komposta dönüştürülerek çiftçinin toprağı güzelleştirilmesi için fiyatsız dağıtımını, kullanılabilir olanlarının ise aşevlerinde kullanımı ve paketli besine dönüştürülmesiyle gereksinim sahiplerine ulaştırılmasını kapsıyor. Proje; Diyarbakır, Mersin, Muğla, Adana, Antalya, İstanbul, Kocaeli, Manise ve Sivas üzere tarımın ağır olduğu kentler başta olmak üzere 34 vilayet ve ilçe belediyesinde eş vakitli olarak yürütülüyor. Kompost kullanımının toprağa nem sağlaması ve oluşturduğu gözenekler ile toprağa hava aldırması, toprak için faydalı bakteri ve mantarlardan oluşan mikroorganizmaların oluşmasına imkan vermekte bu da toprağın onarılmasını, her şeyden evvel su tutma kapasitesinin ve randımanının artmasını sağlamaktadır. Tüm bu emeklerimizin ekosistem açısından faydalarına baktığımızda, kompost kullanımının tarımda sulama gereksinimini 3’te 1’e, gübre kullanımını ise 5’te 1’e düşürdüğünü söyleyebiliriz. Kompost, topraktaki randımanı birinci yıl %38 artıyor ve 4 yıl nizamlı kullanıldığı vakit da yağışları etkiliyor. Kompost topraktaki habitatı iyileştirdikçe yağışların da sistemli hale gelmesini sağlıyor.
Türkiye’nin yetersiz su kaynaklarına sahip bir ülke olarak suyunun %75’ini tarımda kullandığını ve tarım toprağında kompost kullanımının; su kaynaklarının verimli kullanılmasına imkan sağladığını belirten Ebru Baybara Demir, pazar yerlerinde satılamadığı için bırakılan ve kullanılabilir durumdaki besinin ayrıştırılması ile birebir vakitte besin israfının önüne geçiyor.

Gönüllü bir hareket olarak bu projede, Ebru Baybara Demir başta olmak üzere, etraf mühendisleri ve akademisyenlerin yanı sıra Türkiye genelinde 1500’ü aşkın halktan istekli etkin olarak yer alıyor. Belediyeler ve paklık işçilerinin de dayanağı ile yoluna devam eden proje yalnızca gerçek sonuçlar ve bildirileriyle kendini anlatan istekli bir hareket olarak karşımıza çıkıyor.

Projenin bundan sonraki evresinde daha çok belediyeye ulaşmak, ölçümleme, raporlama ve denetleme üzere alanları tertipli formda gerçekleştirmeyi teknik işçi ile yürütmek isteyen Ebru Baybara Demir; elde ettiği ödül ile projenin yaygınlaşması için etraf mühendisi ve teknik işçi istihdamı sağlamayı hedefliyor.

SELVİ GÜREVİN
Toprak Hareketi

Atıksız Konut 442276c5 9e14 4687 be37 83cf071c2e4d e1129ba8 8456 4980 ab4e 22f3b219cca9
Atıksız Ev- Toprak Hareketi projesi gezegenimizdeki toprağın yanlış kullanımı sonucu geldiği fakirlik noktasından çıkışı yeniden kendi elimizle olacağına inan Selvi Gürevin’in teşebbüsüyle ortaya çıkıyor. Konuttan çıkan besin atıklarının toprağa zenginlik katmak üzere en küçük mahallî ünite olan mahalle, kurum ve okullardan toplanarak kompost üretme emeliyle kullanılma maksadı projenin ana noktası.

İklim değişimine karşı lokal ve kişisel etkiyi farkına varmak, hanelerden çıkan besin atıklarını azaltmak, atıklar ile toprağın muhtaçlık duyduğu besini kompost yoluyla kazandırmak ve ayak izimizi azaltan bir toplumsal dönüşüm oluşturma gayeleri ile ortaya çıkan proje ile Selvi Gürevin; Bodrum üzere alan sorunu olmayan, tarlalarda kompost muhtaçlığı bulunan coğrafyalarda bu projeyi yaygın hale getirmek ve farkındalık yaratmak istiyor. Bayanın tesirli olduğu mutfağın tekrar bayanın üretkenliği ve mahallî toplulukların dayanağı ile gezegeni iyileştireceğine inanan Selvi Gürevin; birlik, bağlılık, kapsayıcılık kavramlarına dikkat çekiyor. Toprağın Bayanları Mükafatı ile besin atığını hanelerden toplamak için makine, kompost alanında kullanılmak üzere ekipman ve gereç almayı planlayan Selvi Gürevin atık azaltma, toprağı zenginleştirme ve yangın riskine karşı paklık maksatları ile yoluna devam etmeyi dilek ediyor.

MENEVİŞ UZBAY PİRİLİ
Yeryüzünün Lisanını Anlamak için Ekolojik Okur-Yazarlık Eğitimi
Zeytince Ekolojik Hayatı Destekleme Derneği

ac4b4bc2 f287 4ce1 ab9d d6529fcae8a5 022fa6e0 c802 48b8 862f 2ad47738ed3fİzmir’de ve ülkemizde sürdürülebilir kalkınma sürecine ve tabiatla uyumlu hayat biçimlerinin benimsenmesine takviye olmak, etkin olarak sürecin içinde yer almak için Meneviş Uzbay Pirili tarafından hayata geçirilen Yeryüzünün Lisanını Anlamak için Ekolojik Okur-Yazarlık Eğitimi projesi ekolojik okuryazarlık katılımcılığına ve etkin öğrenmeye dayalı sürdürülebilirlik eğitimi sunuyor. Bu eğitimler aracılığıyla, iştirakçilerin insan-doğa alakalarına ve ekolojik meselelere karşı farkındalığının gelişmesini, sürdürülebilir hayat biçimlerine yönelik lokal ve global tahlillerin bir kesimi olmak için harekete geçmelerini hedefleyen proje İzmir’de Zeytin Okulu binasında eğitim, araştırma ve danışmanlık faaliyetleri gerçekleştiriyor. 2017 yılından bu yana çeşitli Ekolojik Okuryazarlık eğitim ve seminerlerinde yaklaşık 1500 iştirakçiye eğitim dayanağı sağlayan bu proje, iştirakçilere ‘ekolojik okuryazar sertifikası’ veriyor.
Doğanın işleyiş prensiplerine ve ekolojik meselelere ait farkındalığı gelişmiş, tabiatla uyumlu ‘ekolojik okuryazarların’ yaygınlaşmasına ve İzmir’deki ekolojik bir topluluğun oluşmasına katkı sağlama maksatları ile yola çıkan projenin kurucusu Meneviş Uzbay Pirili, eğitimleri online sürdürebilmek için ZEYDD, Zeytin Okulu’nun bilgisayar altyapısının güçlendirilmesi ve teleskop dürbün üzere araç gereçlerin alımı için bu mükafatı kıymetlendirmek istiyor. Meneviş Uzbay Pirili, eğitimleri İzmir dışına taşımak, İzmir’li gençleri ‘sürdürülebilir tarım elçileri’ olarak yetiştirmeye yönelik çalışmalar ve programlar yapmak ismine çalışmalarını güçlendiriyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
hack forum
haberror.com hackerevi.com https://adhaber.com https://haberportakali.com https://habergrup.com https://haberhayal.com https://habergokyuzu.com hack forum https://yayinhaberi.com https://haberror.com/kripto-paralar/ haberror.com/en-iyi-nft-olusturma-programlari/ hack haber hacker haber siirtgundem.net kartalinsesi.net haberix.net haberlertr.net hithaber.net hesap paylaşım haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler zonguldak haber haberler yeni bir haber yeni basın yanık yurt haberler türk yurdu haber turan haber tomarza haber suluova haberleri siirt haber pantürk haber mikro haber memur haberleri kripto para haberleri kartal haberleri haber yerin haber paket haberler milas haberleri haberler haber akademi 24 erzincan haber gündem haber göynücek haberleri eğirdir haber dini haber cide haber bilge haber bartın haber azdavay haber aykırı kalem antalya haber ak haber ajansı afyon kocatepe haber