user
PRENS HARRY VE DÜŞES MEGHAN KIRMIZI HALIYA GERİ DÖNDÜ

Sıradaki içerik:

PRENS HARRY VE DÜŞES MEGHAN KIRMIZI HALIYA GERİ DÖNDÜ

Sabahları beli ağrıyanların dikkatine!

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

sabahlari beli agriyanlarin dikkatine WDaDRTQV

Omurga sıhhatini etkileyen pek çok faktör vardır. Bu faktörlerden biri de uyku konumlarıdır. Yanlış uyku konumları bedende ağrılara neden olabileceği için kişinin hayat kalitesini olumsuz istikamette tesirler ve bir müddet sonra hareket kısıtlamalarına neden olabilir.

Sabah kalkığınızda beliniz, sırtınız yahut boynunuz ağrıyorsa yanlış konumda uyuyor olabilirsiniz. Ağrılara yahut bozukluklara tahlil bulabilmek ismine öncelikle şuurlu olmak gerekir. Unutmayalım ki yanlış yatış-uyku durumu fıtıklara hatta kireçlenmelere bile neden olabilmektedir. Bel ağrısı uyku kalitesini bozabildiği üzere yanlış yatış konumu da bel yahut boyun ağrısına hatta fıtıklara neden olabilmektedir.

Bazı yatış durumlarında omurganın doğal kavisleri zorlanabilir yahut çok ve uzun periyodik bası-basınç altında kalabilir. Birebir vakitte obezite üzere nedenler, uyku apnesi yaşanması sonucu çeşitli ağrılara ve yorgunluğa neden olabilmektedir.

sabah uyandiginizda beliniz agriyorsa dikkat 0

Yanlış uyku konumları omurgayı etkiliyor

Omuz, bel ve boyun bölgelerinde ağrı şikayeti olan bireyler için ise yüzüstü uyku durumu önerilmemektedir. Bel fıtığı olanlar için en yeterli uyku konumunun, yan yatış konumu olduğu saptanmıştır. Yan yatış konumunda bacaklar ortasına yastık yerleştirilmelidir. Boyun fıtığı olanların ise sırt üstü ve boyun kavsini destekleyici bir yastık kullanarak yatmaları ülkü olanıdır.

İdeal bir yatak bedenin gömülmesini engelleyecek sertlikte, beden sınırlarını koruyacak kadar yumuşak olmalı yani doğal eğriliklerin korunmasını sağlayan, eğriliklerin artma ve azalmasına yol açmayan halde tasarlanması gerekir.

İnsanlar günün değerli bir kısmını yatakta istirahat ederek yani uyuyarak geçirmektedir. Burada maksat diskler, tendonlar, kaslar ve eklemlerin basıncın makus tesirinden kurtarılması, rahatlaması adeta nefes almasıdır ki, sonraki gün yeni bir gerilime ve yüklenmeye hazır hale gelebilsin.

İdeal yatak, beden yapısına uygun olmalı ve denenerek alınmalıdır;  beden yatak içinde rahatsız olmamalı, zorlanmamalı, yatağa gömülmemelidir.

Hem çok sert yataklar hem de çok yumuşak yataklar omurlarımızı bir ortada tutan ve destekleyen bağlar, eklemler, kaslar, diskin anulus dediğimiz kapsülü çok derecede gerilir ve bu da her gece tekrarlayarak başımıza istemediğimiz problemler açabilmektedir.

Her hasta için tek bir yatak tipi yanlışsız değildir; şahsa, kiloya, rahatsızlığa özel yatak seçilmesi gerekir. Bir mühlet kullanıldıktan sonra yataklar devamlı yatılan taraf deforme olmakta, çukurlaşmakta olup başka tarafı değiştirilerek kullanılmalı yahut değiştirilmelidir.

sabah uyandiginizda beliniz agriyorsa dikkat 1

Doğru uyku pozisyonları

İdeal yatış durumu, sırtüstü yahut sağa-sola yan yatmaktır. Yan konumda hastanın iki bacağı ortasına koyacağı yastık omurga açısından faydalıdır. Yan yatışta dizler ortasına takviye konularak ve dizlerin bükülerek yatılması önerilirken bu yatış konumunun da uyluk ardındaki kasların kısalmasına neden olabileceği göz önünde tutulmalıdır. Bu kısalma gün içinde dik duruşu bozarak bel ağrısına neden olabilir. Bu nedenle dizlerin bükülerek yatılması durumu mecburi durumlarda ve kısa müddetli olmalıdır. Ayrıyeten Romatoid Artrit hastaları için dizlerin bükülerek yatılması önerilmemektedir.

sabah uyandiginizda beliniz agriyorsa dikkat 2

Yanlış uyku pozisyonları

Bel kavsinin çok derecede artmasına, faset eklemlerin zorlanmasına ve bel ve boyun ağrı yahut fıtıklarına yol açması nedeniyle yüzüstü yatmak muhakkak önerilmemektedir. Lakin yüzüstü konumu Ankilozan Spondilit hastaları için tavsiye edilmektedir. Ayrıyeten seyahatlerde dikkatsiz uyunması da bilhassa boyun ağrılarına neden olmakta olup uzun seyahat araçlarının tekrar dizayn edilmesi değer arz etmektedir. Uzun seyahatlerde seyahat yastığı kullanılmalıdır. Yüksek yastık kullanılarak yatmak bilhassa boyun ağrılarına açıkça neden olmaktadır. Başka hastalıklar açısından yüksek yastık ile yatması gereken hastalar ikinci bir ortopedik yastık ile boyun kavsini desteklemelidir.

Bel ağrına olmamak için yatarken yatağa evvel oturulmalı ve yan yatılmalıdır. Şayet sırt üstü yatmak düşünülüyorsa evvel yatağa oturulup yan yatılmalı ve sırt üstü dönülmelidir. Sabahleyin sırt üstü uyanılmış ise evvel yana dönülmeli sonra bacaklarını aşağıya sarkıtırken kol ve dirsekten dayanak alarak omurga doğrultulmalıdır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
hack forum
haberror.com hackerevi.com https://adhaber.com https://haberportakali.com https://habergrup.com https://haberhayal.com https://habergokyuzu.com hack forum https://yayinhaberi.com https://haberror.com/kripto-paralar/ haberror.com/en-iyi-nft-olusturma-programlari/ hack haber hacker haber siirtgundem.net kartalinsesi.net haberix.net haberlertr.net hithaber.net hesap paylaşım haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler zonguldak haber haberler yeni bir haber yeni basın yanık yurt haberler türk yurdu haber turan haber tomarza haber suluova haberleri siirt haber pantürk haber mikro haber memur haberleri kripto para haberleri kartal haberleri haber yerin haber paket haberler milas haberleri haberler haber akademi 24 erzincan haber gündem haber göynücek haberleri eğirdir haber dini haber cide haber bilge haber bartın haber azdavay haber aykırı kalem antalya haber ak haber ajansı afyon kocatepe haber