user
Etsiz çiğ köfte nasıl yapılır karşı koyulmaz tat!

Sıradaki içerik:

Etsiz çiğ köfte nasıl yapılır karşı koyulmaz tat!

KLEOPATRA’NIN GÜZELLİK SIRRI: ALOE VERA

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

kleopatranin guzellik sirri aloe vera uN7P1LuF

4b366c79 fcc1 4a2f ac8d 1a46c81a0d91 3457a3a3 abe1 47d4 82b7 8729516292a0

Aloe vera bitkisi binlerce yıldır sıhhat, hoşluk ve cilt bakımı gayeli olarak farklı kültürlerce kullanılır. Mısır kraliçeleri Nefertiti ve Kleopatra sistemli hoşluk rejimlerinin bir kısmında bu bitkiyi kullandı. Aloe vera vitaminler, mineraller, aminoasitler, salisilik asit vs. üzere 77’ye yakın bileşen içerir.

ALOE VERANIN YÜZDE NASIL KULLANILI?

Günümüzde gece kremleri, sabun, şampuan, temizleyiciler, güneş koruyucular üzere çeşitli kozmetik eserlerin içeriğinde bulunur. Akne tedavisi üzerine de değerli yararı olup peeling yapan akne kremleri ile birlikte kullanıldığında tedavinin daha süratli olmasını ve kızarıklık üzere yan tesirler daha az görülür. Günümüzde değişik oran ve kompozisyonlarda aloe vera içeren ve yara güzelleşmesinde kullanılabilen jel ve krem preparatlar piyasada bulunur. Aloe vera içeren birçok kozmetik eser mevcuttur. Bu eserlerin kullanımı sırasında kızarıklık, yanma, pullanma gelişmesi halinde eseri kesip dermatoloğunuza başvurmanız gerekir.

ALOE VERANIN CİLDE YARARLARI NELERDİR?

 • Cildin yaşlanması ve lekelenmesinde en büyük etken denetimsiz maruz kalınan UV ışınlarıdır. Aloe vera, içeriğindeki A vitamini (beta karoten), C vitamini, E vitamini ve selenyum, çinko üzere kimi minerallerin antioksidan özelliği sayesinde cildi radyasyon hasarına karşı korur. 
 • İçerdiği mukopolisakkaritler deriye nem sağlamaya yardım eder. 
 • Kollajen ve elastin üretimini arttırarak derinin daha elastik ve daha az kırışık olmasını sağlar. 
 • Bu kozmetik yararlarının yanında güneş ışınlarının deri hücresinde oluşturduğu hasarı onararak cilt kanseri oluşma riskini de azaltır. 
 • Aloe vera içlerinde salisilik asidin de bulunduğu 6 antiseptik casus içerir; bu da mantar, bakteri ve uçuk üzere virüsler üzerinde tedavi edici tesiri olmasını sağlar. 
 • İçeriğindeki magnezyum laktat kaşıntı giderici aktifliği vardır. Kaşıntılı deri hastalıları ve haşere ısırıklarında bu sebeple kullanılabilir. 
 • Aloe vera ile yapılan çeşitli bilimsel çalışmalarda sedef hastalığı, egzama, liken planus üzere kronik cilt hastalıklarının tedavisinde denenmiş ve muvaffakiyet sonuçlar elde edildi. Münasebetiyle sıkça kortizonlu krem kullanılması gereken bu hastalıklarda kortizon kullanımını azaltmakta fayda sağlayabilir.
 • Aloe vera, fibroblast aktivitesini arttırıp kollajen üretiminde ve kolajenin oluşturduğu çapraz bağlarda artış sağlar. Ayrıyeten içerdiği mukopolisakkaritler, aminoasitler, çinko ve su yara kapanmasını kolaylaştırır ve iz oluşumunu azaltır. Bu sebeple yanık ve açık yara tedavisinde kullanımı mevcut.

ALOE VERANIN CİLDE ZİYANLARI VAR MI?

Yüze topikal olarak uygulanması durumunda kızarıklık, yanma, karıncalanma nadiren de bedene yayılan egzamaya sebep olabilir. Bu sebeple kullanmadan evvel kol iç yüzü üzere bedenin küçük bir alanına sürerek denemekte yarar bulunur. Aloe vera, zambakgiller familyasından bir bitki çeşidi olup bu küme bitkilere alerjisi olanlar muhakkak kullanmamalı.

f1104fec b23d 4262 a9d5 bcb5925e0f4d a797c482 32c1 4f91 a49e a33267297308Özellikle kalp hastalığı ve diyabet üzere kronik hastalığı olup ilaç kullanan hastalar aloe veranın ağızdan tablet olarak alınan formlarını kullanmadan evvel mutlak suretle tabiplerine istişareli. Tekrar ağızdan alınan tablet formları teorik olarak rahim kasılmalarına yol açabileceği için hamilelere; bebekte sindirim sisteminde rahatsızlık yaratacağı için emzirenlere önerilmez. Bu iki durumda da güvenlik açısından sürme formlarının da geniş alanlara sürmemekte yarar bulunur. Bedenin 1/3'nden fazlasına sürüldüğünde krem formu da sistemik sirkülasyona geçebilir.

Ağızdan alınan formları karın ağrısı, ishal, kırmızı idrar, hepatit ve uzun müddetli kullanımda kolorektal kanserlerine yatkınlık yapabilir. İshal yapan tesiri bilhassa potasyum olmak üzere elektrolit dengesizliğine yol açabiliyor. Bu sebeple karaciğer ve böbrek yetmezliği olanlara ağızdan formları önerilmiyor. Çocuk ve yaşlılarda kullanımı ile ilgili özel bir yasak bulunmuyor.

ALOE VERAYI KİMLER KULLANMAMALI?

Hamileler ve emziren anneler, alerji sorunu olanlar, ileri yaş, küçük çocuklar ve bebekler,  (ileri derece yanık ve cerrahi açık yarası olanlar), böbrek hastaları ve ameliyat olacak bireylerde ameliyat öncesi ve sonrası denetimli kullanılmalı ya da kullanılmamalıdır.

ALOE VERA KULLANACAK OLANLARA ÖNERİLER

Bu eserlerin kullanımı sırasında kızarıklık, yanma, pullanma gelişmesi halinde eseri kesip dermatoloğunuza başvurmanız gerekir.

Pek çok risk barındırabileceğinden meskende hazırlanacak tanım önerisi yerine üzerinde alerji testleri yapılmış hazır preparatların kullanılması ortaya çıkabilecek önemli sıhhat sıkıntılarını maniler.

ALOE VERA 0 KAN KÜMESİ İÇİN ZEHİRLİ Mİ? BİLİMSEL DESTEĞİ VAR MI?

Aloe veranın bilhassa 0 kan kümesine sahip şahıslarda zehir tesiri yarattığını gösteren bilimsel bir çalışma bulunmuyor.

YAZI: Dermatoloji Uzmanı Dr. Selma Salman


Saf bakım: Gül suyu

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
hack forum
haberror.com hackerevi.com https://adhaber.com https://haberportakali.com https://habergrup.com https://haberhayal.com https://habergokyuzu.com hack forum https://yayinhaberi.com https://haberror.com/kripto-paralar/ haberror.com/en-iyi-nft-olusturma-programlari/ hack haber hacker haber siirtgundem.net kartalinsesi.net haberix.net haberlertr.net hithaber.net hesap paylaşım haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler zonguldak haber haberler yeni bir haber yeni basın yanık yurt haberler türk yurdu haber turan haber tomarza haber suluova haberleri siirt haber pantürk haber mikro haber memur haberleri kripto para haberleri kartal haberleri haber yerin haber paket haberler milas haberleri haberler haber akademi 24 erzincan haber gündem haber göynücek haberleri eğirdir haber dini haber cide haber bilge haber bartın haber azdavay haber aykırı kalem antalya haber ak haber ajansı afyon kocatepe haber