user
İdrar kaçırma neden olur uzmanlar uyarıyor!

Sıradaki içerik:

İdrar kaçırma neden olur uzmanlar uyarıyor!

‘KARANTİNA’ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

karantina hakkinda bilmeniz gerekenler RLNaWBQF

c55e4efa 8f86 4a9c ae25 49753338d576 karantina

Son birkaç haftadır ‘karantina’ sözünü sıkça duyuyoruz. Coronavirüs pandemiği ile karantina sözü gün boyunca en çok kullandığımız sözler ortasına girerken tam manasını öğrenmenin vakti geldi! ‘Karantina’ söz manası olarak bulaşıcı bir hastalığın yaygın olduğu bir ülkeden, bir yerden gelen bireylerin, gemilerin, malların ve hayvanların süreksiz olarak bir yerde tutulup gözlemlenmesi biçiminde uygulanan sıhhat tedbiri manasına geliyor. Karantina altına alınan insanların hasta olması gerekmiyor fakat virüse maruz kaldıkları düşünülüyorsa, salgının yayılmasını önlemek için karantina altına tutulabiliyorlar. 

KARANTİNA SÖZÜ NEREDEN GELİYOR?

İtalyanca kökenli ‘karantina’ sözü 1300’lü yıllarda Venedik’e dayanıyor. Bulaşıcı hastalıkları yahut enfeksiyona maruz kaldığı düşünülen gemiler, veba salgınını önlemek için Venedik’te karantina altına alınıyordu. O vakitten günümüze kadar taşınan ‘karantina’ sözü şimdilerde ‘gönüllü karantina’ olarak kullanılıyor. 

KARANTİNA NEDEN UYGULANIYOR?

Özellikle yurt dışı seyahatlerinden gelen vatandaşlarımızın ‘karantina’ altında tutulduğu haberlerini görüyoruz. Bu, yurt dışından gelen herkesin Coronavirüs olumlu olduğu manasına gelmiyor! Dışarıdan sağlıklı ve dinç görünen beşerler, virüs taşıyıcısı olabiliyor. Toplum içerisinde salgının yayılmasını önlemek için ise virüs taşıyıcı olma ihtimali göz önünde bulundurularak kimi beşerler karantina altında tutuluyor. 

KARANTİNA HANGİ ŞARTLARDA UYGULANIYOR?

Bundan birkaç hafta evvel karantina denince aklımızda net bir fotoğraf canlanmazdı… Fakat artık karantinaya sebep olan şeylerin farkındayız! Bir hastalığın sayısı az da olsa süratle artıyorsa, bir hastalık epidemiye dönüştüyse ve son olarak bir salgın global olarak bir pandemiğe dönüştüyse karantina metodu uygulanabiliyor.

‘GÖNÜLLÜ KARANTİNA’ NEDİR?

Bazı ülkelerde sokağa çıkma yasakları tercih edilirken kimi ülkelerde ise ‘gönüllü karantina’ terimi öne çıkıyor. COVID-19 salgınında istekli karantina bir mecburilik olmadan insanların kendi iradeleri ile konutlarında kendilerini izole etmesi manasına geliyor. Sıhhat uzmanlarına nazaran ‘gönüllü karantina’ semptomları gösteren insanlara tavsiye edilirken, ‘sosyal izolasyon’ ise geri kalan herkese tavsiye ediliyor. COVID-19 semptom belirtilerini hafif geçiriyorsanız ‘gönüllü karantina’ uygulamanız söylenirken, durumunuz ağırlaşırsa önlem alarak en yakın hastaneye gitmeniz belirtiliyor. 

KARANTİNA NE KADAR TESİRLİ?

Karantinalar bir salgının riskini ve yayılmasını azaltmak için güçlü usuller ortasında. Birçok vakit küçük çaptaki salgınlarda tercih edilen ‘karantina’ formülü, geniş boyuttaki salgınlarda yeteri kadar tesirli olamıyor. Coronavirüs pandemiğinde gördüğümüz üzere birçok ülke ‘gönüllü karantina’ yerine ‘zorunlu karantina’ prosedürüne başvurmuş durumda. Büyük kentlerde yahut metropol kentlerdeki insanların hepsinin ‘gönüllü karantina’ uygulamaması ‘zorunlu karantina’ uygulamasına sebep olabiliyor. 

SÜPER TAŞIYICILAR HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY

CORONA VİRÜS PANDEMİĞİ SIRASINDA DIŞARIDA YÜRÜMEK SAĞLIKLI MI?

“EĞRİYİ DÜZLEŞTİRMEK” NE MANAYA GELİYOR?

‘SOSYAL İZOLASYON’ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
hack forum
haberror.com hackerevi.com https://adhaber.com https://haberportakali.com https://habergrup.com https://haberhayal.com https://habergokyuzu.com hack forum https://yayinhaberi.com https://haberror.com/kripto-paralar/ haberror.com/en-iyi-nft-olusturma-programlari/ hack haber hacker haber siirtgundem.net kartalinsesi.net haberix.net haberlertr.net hithaber.net hesap paylaşım haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler zonguldak haber haberler yeni bir haber yeni basın yanık yurt haberler türk yurdu haber turan haber tomarza haber suluova haberleri siirt haber pantürk haber mikro haber memur haberleri kripto para haberleri kartal haberleri haber yerin haber paket haberler milas haberleri haberler haber akademi 24 erzincan haber gündem haber göynücek haberleri eğirdir haber dini haber cide haber bilge haber bartın haber azdavay haber aykırı kalem antalya haber ak haber ajansı afyon kocatepe haber