user
HAILEY BIEBER’DAN BEKLENMEDİK DEĞIŞIM

Sıradaki içerik:

HAILEY BIEBER’DAN BEKLENMEDİK DEĞIŞIM

JIMMY CHOO’DAN İLK NFT KOLEKSİYONU

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

jimmy choodan ilk nft koleksiyonu 1i1hGZ4P

0ce98167 f611 4de1 aefb 5598d83092f2 watch%20pink%20receipt%20Copy%207

Gelişen teknolojiyle birlikte sanal dünya tarihinin tekrar yazıldığı anlara şahit olurken, bu gelişimin tesirleri moda bölümüne de sıçramaya başladı. Teknolojinin evrimi birçok kesime limitsiz bir dünyanın kapısını açarken, piyasada yeni fırsat alanlarının doğmasını sağladı. Dijital ve fizikî dünyanın iç içe geçtiği vakit tünelinde, toplumsal medyada en çok duyduğumuz kavram haline gelen NFT’nin modayla birliğinden bahsetmeden evvel bu sözün ne manaya geldiğinden konuşalım.

NFT (Non Fungible Token) Nedir?

İngilizce karşılığı Non Fungible Token olan NFT, internet ortamında sergilenen bir yapıtın varlığını ve mülkiyetini temsil eden hakların satın alınması durumudur. Bu yolla, dijital ortamda oluşturulan bu yapıtların hak sahipliği ve yapıtların tescil hakları da satın alan bireye devrediliyor. NFT’ler de tıpkı bitcoin ve kripto para sisteminde gözlemlediğimiz üzere blockchain teknolojisiyle ilerliyor.

Dijital ortamda sıfırdan oluşturulabildiği üzere markalar dilerse fiziki olarak da piyasaya sürecekleri eserleri dijitalleştirip NFT olarak satabiliyorlar. Eser olarak lisana getirdiğimiz bu genel kavramın, dalda özelleştirilerek kullanıldığı durumlar var. Bir sanat yapıtından tutun, moda eserine kadar pek çok şey NFT olarak alıcı bulabiliyor.

NFT ve Moda Kesiminin Birlikteliği

Vogue Business’ın haberine nazaran, lüks moda markaları da teknolojinin bu yeni rekabet oyununa ayak uydurmak ismine çalışmalarını yapmaya başladı. Moda bölümünde NFT tesiri geniş bir yelpazeye yayılırken, Gucci Nisan 2021’deki yeniliğiyle bu alana giriş yaptı. Markanın “Gucci Virtual 25” isimli spor ayakkabısının artırılmış gerçeklik platformlarında ve mutabakatlı oyun uygulamalarında yer alması, Gucci’nin dijital dünyasının NFT’yle birleşeceğinin bize en değerli göstergesiydi. Ayrıyeten, markanın daha sonrasında uzman şirket Wanna Kicks ile iş birliği yapması var olan savları güçlendiren nitelikteydi. Çabucak akabinde, Burberry’nin birinci NFT koleksiyonunu piyasaya sunarak, var olan klasik marka kodlarını dijitalleştirmesi, tüketiciyle bu yoldan etkileşimde kalmasını sağladı. Daha sonrasında sessizliğe gömülen markalar, bu süreçte suskunluğun gerisinde yatan hazırlıklarını devam ettirdiler. Haziran ayına geldiğimizde, Givenchy’nin NFT sanat eserininin 1.952 kopyasını VeVe platformunda iki saniyede satması bizi şaşırtmadı. Bu dijital yenilikler sürat kesmeden devam ederken, markaların rekabet alanını kızıştırıp daha neler üreteceği merak konusu oldu.

NFT ve Jimmy Choo

Bu yenilikler konusunda düşünürken, bir haber de Jimmy Choo’dan geldi. Lüks moda markası, 20/10/2021 günü saat 14:00’dan 25/10/2021’e kadar sürecek birinci NFT koleksiyonlarını sunmaktan gurur duyduklarını lisana getiren bir paylaşımda bulundu.

582882ab f148 42e4 910d 9019b70389f7 41a8c35b fe8d 4fd0 855c 8d1e73327593

Markanın, Binance NFT pazarında satın almak üzere 8,888 gizemli kutuyu piyasaya sunması alıcıların merakını ikiye katladı. Bu kutuların içinde ne olduğundan habersiz olan alıcılar, meraklarına yenik düşüp eserin NFT’lerini satın aldı. O denli ki, Jimmy Choo’nun ana sitesinde 8,888 kutunun satışları tükenmiş durumda.

62ca2875 3603 47be 8fc7 50e577d8b59b 86b0c138 68ad 422f bff2 87423fad712f

Marka tıpkı vakitte NFT kapsamında, sanatçı Eric Haze ve küratör ve moda dizayncısı Poggy ile iş birliği yaptı. Birlikte hazırlanan bu koleksiyon sanat ve moda ikilisini ortaklıklığına bir yenisinin daha eklenmesine imkan vererek, sokak kültürü ve modanın birlikteliğini güçlendiriyor. Siteye girdiğimizde, Haze’in imzasının yer aldığı bir tuval üstünde dönen spor ayakkabının dijital ortamda satışa sunulduğunu görüyoruz. Böylece marka NFT’leri satın alacak olan şahsa, sanatçı tarafından el ile boyanan ve hudutlu sayıda üretilen bir spor ayakkabı vermeyi vaad ediyor.

4702a7e3 e9bc 472c b415 ef568a0c4498 3ad6b91d e3ce 4bd5 a93e 69e34d5d9c70

Marka müzayede elde edilen tüm gelirlerin savaş mağduru bayanların tekrar hayata dönmelerine yardımcı olan Women for Women International’a takviye için Jimmy Choo Vakfı’na bağışlanacağını açıkladı. Jimmy Choo’nun bu teşebbüsüne karşı öbür lüks moda markalarının nasıl bir yaklaşım sergileyeceğini tam olarak bilmemekle birlikte rekabet oyununa dahil olacak yeni isimleri heyecanla bekliyoruz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
hack forum
haberror.com hackerevi.com https://adhaber.com https://haberportakali.com https://habergrup.com https://haberhayal.com https://habergokyuzu.com hack forum https://yayinhaberi.com https://haberror.com/kripto-paralar/ haberror.com/en-iyi-nft-olusturma-programlari/ hack haber hacker haber siirtgundem.net kartalinsesi.net haberix.net haberlertr.net hithaber.net hesap paylaşım haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler zonguldak haber haberler yeni bir haber yeni basın yanık yurt haberler türk yurdu haber turan haber tomarza haber suluova haberleri siirt haber pantürk haber mikro haber memur haberleri kripto para haberleri kartal haberleri haber yerin haber paket haberler milas haberleri haberler haber akademi 24 erzincan haber gündem haber göynücek haberleri eğirdir haber dini haber cide haber bilge haber bartın haber azdavay haber aykırı kalem antalya haber ak haber ajansı afyon kocatepe haber