user
ANGELINA JOLIE BİRLEŞMİŞ MİLLETLER’DEKİ GÖREVİNDEN AYRILDI

Sıradaki içerik:

ANGELINA JOLIE BİRLEŞMİŞ MİLLETLER’DEKİ GÖREVİNDEN AYRILDI

İSTANBUL’UN RUHUNU KEŞFEDEN BİR HAFTA

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

istanbulun ruhunu kesfeden bir hafta

ed3b8ff5 f35f 4d41 ae42 6cc1f419d466 kapak

Aynı anda şaşırtan, büyüleyici, renkli ve kaotik bir kent: İstanbul. Binlerce yıllık tarihi ile büyük imparatorluklara başşehirlik yapmış, Avrupa ve Asya’nın buluşma noktası olan özel bir metropol…

Seyahat etmeyi, kitapları ve İstanbul’u seven iki isim Seda Domaniç ve Sinan Sökmen, daima değişen metropolümüzün gerçek tadını ve ruhunu gözler önüne sermek için ‘Monday to Sunday Istanbul’u hazırladı. Bu milletlerarası seyahat yayını, mega kentin pek çok yüzünü – yaratıcı gücünü, sokak kültürünü, sanatı, gastronomisini ve çok istikametli tarihini kutluyor.

İstanbul’un farklı yüzlerini deneyimlemeyi yenilikçi bir bakış açısıyla sunan Monday to Sunday Istanbul’u Seda Domaniç ve Sinan Sökmen ile konuştuk.

İki kaşif ruh ve Seda Domaniç ve Sinan Sökmen… Birlikte yeni bir seyahatin başındasınız. Sizin öykünüz nedir?
Seyahat etmeyi, kitapları ve İstanbul’u seviyoruz. İkimiz de çocukluğumuzdan beri daima yollardayız ve geri kalan yıllarımızı da benzeri bir tempoda geçirmek istiyoruz. Münasebetiyle seyahat, keşif ve yeni çıktığımız bu seyahat bizim için bir iş olmaktan çok, hayatımızın heyecan duyduğumuz bir istikameti. İkimizin de şüphesiz devam eden başka ayrı işleri var: Ben (Seda Domaniç) 20 yılı aşkın müddettir gazetecilik, bağlantı, pazarlama ve dış ilgiler alanlarında çalışıyorum ve şu an yazarlığın yanı sıra markalara bu alanlarda danışmanlık veriyorum. Sinan ise üç lisanda profesyonel turist rehberi ve Istanbul Tour Studio isimli butik seyahat acentasının kurucusu ve CEO’su. Bu yola çıkarken ikimizin de ortak isteği bu kenti hak ettiği çeşitlilik içinde bir kitapta buluşturmak oldu.

8e493630 0a68 455f 84db 92bfd3018b26 16507fac 1e33 444d a2eb 9220563ed4ff
Bir kente adanmış mütevazi bir tutku projesi olarak tanımladığınız “Monday to Sunday Book” nasıl doğdu? Neden birinci olarak İstanbul’u seçtiniz?
İstanbul’la uzun müddettir bir aşk-nefret bağı yaşıyoruz. Bu kentte yaşayan herkes üzere trafikten, kalabalıktan yorulduğumuzda vazgeçecek üzere oluyoruz, ancak İstanbul bir halde daima yine kalbimizi çalıyor. Zira burası, ziyaret edenleri de, kentin akışına kendini bırakanları da büyüleyen çok özel bir kent. Üzerine yazılmış sayısız roman, şiir, araştırma var. Ancak mevzu yeni seyahat tecrübesine gelince bir anda yabancı lisanda yazılmış kaynaklar azalıyor – yıllardır bilinen aşikâr başlı bir kaç seyahat rehberi geriye kalıyor.

Biz bu kitapta bir seyahat rehberi formatından uzaklaşıp, İstanbul’un bugününe dair tekliflerde bulunmak istedik. Çok kültürlü varlıklı tarihine olduğu kadar; sokak yaşantısına, şimdiki sanatına, değişen gastronomi dünyasına, yaratıcı ruhuna da odaklanan bir seyahat kitabı hazırlamayı dilek ettik. Heyecanımızı paylaşacak bir tasarım, müellif ve fotoğraf takımıyla çalıştık. Bir karı-kocanın akşam yemeği hayali olarak başlayan proje, takıma katılanların takviyesiyle büyüyerek 360 sayfalık bir seyahat kitabı olarak karşınıza çıktı.

f1c726a3 91cf 4f15 94c7 0037d6f1a554 b990c113 1a0d 4fc3 b89b 9cefb6c0c612
İngilizce seyahat kitabınız, semtler, temalar ve günlere nazaran gruplanan 7 farklı kısımdan oluşuyor. Monday to Sunday Istanbul ile 7 gün boyunca nerelere gideceğiz? Semt, tema ve gün eşleşmesini yaparken neleri dikkate aldınız?
Hem semtlere hem de temalara nazaran gruplanan yedi farklı kısmımız var: Monday: The Imperial City; Dört farklı imparatorluğa başşehirlik yapmış bu heybetli megapolün çok katmanlı tarihine odaklanıyor. Tuesday: Glamorous Bosphorus; Boğaziçi’nin ışıltılı ve etkileyici dünyasına götürüyor. Wednesday: The ‘Other’ Side; Son devirde İstanbul’un gastronomi, müzik ve gece hayatı açısından en haraketli sokak kültürünün yaşandığı Kadıköy ile tanıştırıyor. Bu kentteki müzik kültürüne daha ‘içten’ bakmanızı sağlıyor. Thursday: So Close but Faraway; Kalabalık bir metropolden sizi bir anda öbür vakte, ritme ve mimari lisana ışınlayan Adalar’da geçiyor, Friday: Arka, Antiques and Activism; İstanbul’da şimdiki sanatın merkezi olduğu kadar kentin kültürel hafızasının da saklandığı Beyoğlu bölgesini ele alıyor. Beyoğlu’nun önlemez değişim süreçleri ve dirençli sivil toplum belleği de kısmın temaları ortasında yer alıyor. Saturday: Inside the City’s Creative Heart; Moda, tasarım ve çok kültürlü hayatın odağındaki Nişantaşı, Kurtuluş ve Bomonti’yi keşfe davet ediyor. Sunday: Toward the Black Sea; İstanbul’un Karadeniz’e gerçek açılan eşsiz tabiatını, metropollerde az rastlanan açık hava aktivitelerini ve Istanbulluların en sevdiği Pazar ritüellerini öne çıkarıyor.

14e4b778 d807 4c19 9071 cfeb3d85348f 5cbed07d 5efc 4f56 b7a2 16005731c110

İstanbul’un farklı yüzlerini deneyimlemeyi yenilikçi bir bakış açısıyla sunan Monday to Sunday Istanbul, içeriğinde neler sunuyor?
Sadece bu kitabın yaratıcıları olarak değil, birebir vakitte birer gezgin olarak seyahat etmenin artık tarihi anıt ve bina görmenin çok ötesinde bir tecrübeler bütünü olarak ele alınması gerektiğine inanıyoruz. ‘Tatil’ ve ‘seyahat’ konseptleri de bizim için ayrışıyor. Tatilde tahminen şık bir tatil köyünde bir hafta dinlenerek ya da eğlenerek vakit geçirebilirsiniz. Fakat bir seyahat, manevî bir serüveni de içinde barındırmalı. O seyahat boyunca kimlerle tanıştığınız, sohbet ettiğiniz, yanlışsız yerde, gerçek vakitte bulunduğunuz nitekim değerli. Aslında bakarsanız konuta döndüğünüzde de geriye de bir tek bu özel anlar ve anılar kalıyor.

Biz de bu kitapta biraz o özel olabilecek anlara, vakte ve beşere odaklanmaya çalıştık. Örneğin siz İstanbul’da bir Çarşamba akşamüzeri yapacak bir şey arıyorsanız, o güne ve saat dilimine uygun bir tecrübe teklifinde bulunuyoruz. Kitabın içinde yüzü aşkın bu türlü ihtimamla seçilmiş seyahat fikri bulunuyor. Tıpkı vakitte tanınmış fotoğrafçılar tarafından çekilmiş, daima değişim içindeki bu görkemli metropolün estetik ruhunu yansıtan 293 fotoğraf bu fikirlere eşlik ediyor. İstanbul’a seyahat edecekler için ihtimamla hazırlanmış kitap, film/dizi ve müzik listeleri de bulunuyor. İstanbul merkezli markaları öne çıkaran ve kentin en âlâ adreslerini içeren ayrıntılı bir index çalışması da tekrar kitapta yer alıyor.

4f3576c0 04e7 4859 a7e2 754682f5fc7b ef250ebb b53a 4d1c bbff 9e84b33994fd
Geleneksel seyahat kitaplarından farklı olarak kitapta, kentin önde gelen isimleri yapılan 29 farklı röportaj yer alıyor. Bu isimler nelere odaklanıyor?

Kitapta İstanbul’un hayat kültürüne de odaklanıyoruz. Bu röportajlarda alanında uzman fikir başkanları İstanbul ve kent kültürüne dair bilgilerini, şahsî rotalarını ve tekliflerini paylaşıyor. Kentin yaratıcı ruhu bu ‘içten gelen’ öngörüler ışığında daha da ortaya çıkıyor. Ele aldığımız mevzular ortasında edebiyat, mizah, yeni sanat, müzik, gastronomi, kahve kültürü, hoşluk ritüelleri, Bizans tarihi, cümbüş hayatı, kente dair belgeseller, şarap kültürü, moda, tasarım, toplumsal girişimcilik, mimari üzere çok farklı alanlar yer alıyor.

Kitap, kentin estetiğini, İstanbul ve Türk kültürünü yansıtan 293 fotoğraftan oluşuyor. Görsel tarafın büyük bir rol oynadığını düşünürsek; fotoğraf süreci nasıl ilerledi?
Fotoğraf bu kitabın en ayrıştırıcı noktalarından biri. Seyahat kitapları ekseriyetle photoshop yapılarak ve filtrelenerek mükemmelleştirilmiş bina ve anıtsal yapı fotoğraflarıyla öne çıkıyor. Biz bu kitapta daha çeşitli, doğal ve estetik bir fotoğraf lisanı benimsedik. Kitabın fotoğraf yöneticiliğini Ekin Özbiçer üstlendi; kreatif yöneticiliğini ve tasarımı ise Ulaş Eryavuz. Birlikte hem yeni çekimler gerçekleştirdik hem de beğendiğimiz fotoğrafçılarla bağlantıya geçerek arşivlerinden titiz bir seçki yaptık. Fotoğrafların üzerine en az metinlerin olduğu kadar dikkatle ve ihtimamla çalıştık.

aad603be bf42 47d5 8209 49bf93649398 7d2c8191 596e 446a be55 3e2eee7d8dfc
Monday to Sunday Istanbul’un akabinde, seyahat rehberi seyahatiniz nasıl devam edecek? Farklı kentler ile birebir konseptte ilerlemeyi düşünüyor musunuz?
Monday to Sunday Book’un İstanbul’dan çıkan bir seyahat kitap serisi olmasını sahiden istek ediyoruz. Zira bugüne kadar daima tam aksisi oldu. Tanınmış ve birçok Anglo-Saxon menşei seyahat rehberleri İstanbul’u anlattı. Biz daha ‘içeriden’ bir anlatımla birinci kitabımızı çıkardık. Hayalimiz sonraki yıllarda tekrar olabildiğince içeriden o kentin müellifleri ve fotoğrafçılarının takviyesiyle, lakin kendi özel ve ihtimamlı bakış açımızı koruyarak özgün ve özgün tecrübelerle dolu olduğuna inandığımız farklı kentlerde bu seriyi devam ettirebilmek.

Tabi ki her gün favoriniz olsa da, Monday to Sunday Istanbul’dan bir gün seçmeniz gerekse hangisi olurdu?
SİNAN: Benim favorim Beyoğlu’nda sanat, antikalar ve sivil aktivism bahislerine odaklanan Cuma günü. On yıldan fazladır Beyoğlu’nda yaşayan ve çalışan biri olarak her ne kadar bu bölgenin geçirdiği değişimlerden devir periyot keder duysam da, bu semtin çok katmanlı kültürel yapısı, gezginlere sunduğu çeşitlilik ve yıkılmayan direnci beni her daim etkiliyor. Bir de bu kısmın fotoğraflarını sahiden çok seviyorum!

SEDA:
Ben de sanırım kentin nispeten daha sakin yüzünü temsel eden Pazar gününü seçiyorum. Kentin keşmekeşinin içindeyken, 17 milyon insanın yaşadığı bir kentte sörf yapılabildiğimizi, engin bir denize karşı motocross’la havalara uçabildiğimizi ya da Sarıyer kıyılarında balık tutabildiğimizi hatırlamak ve hatırlatmak beşere yeterli geliyor. Alışılmış bir de bu gün içinde İstanbul’da vazgeçemedim iki ritüelden de bahsediyoruz: Uzun bir hamam sefası ve gerisinden gelen dostlarla buluşma.

Monday to Sunday Book’a nerelerden ulaşabiliriz? Fiyatı nedir?
Kitap seçili online platformların yanı sıra, bağımsız kitapçılarda, konsept mağazalarda ve müzelerde 475 TL olarak satışa çıktı. www.mondaytosundaybook.com sitemizden direkt satın alabilirsiniz.; bu sitede kitabın bulanabileceği tüm noktalar da listeleniyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
hack forum
haberror.com hackerevi.com https://adhaber.com https://haberportakali.com https://habergrup.com https://haberhayal.com https://habergokyuzu.com hack forum https://yayinhaberi.com https://haberror.com/kripto-paralar/ haberror.com/en-iyi-nft-olusturma-programlari/ hack haber hacker haber siirtgundem.net kartalinsesi.net haberix.net haberlertr.net hithaber.net hesap paylaşım haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler zonguldak haber haberler yeni bir haber yeni basın yanık yurt haberler türk yurdu haber turan haber tomarza haber suluova haberleri siirt haber pantürk haber mikro haber memur haberleri kripto para haberleri kartal haberleri haber yerin haber paket haberler milas haberleri haberler haber akademi 24 erzincan haber gündem haber göynücek haberleri eğirdir haber dini haber cide haber bilge haber bartın haber azdavay haber aykırı kalem antalya haber ak haber ajansı afyon kocatepe haber