user
AVEDA, 2021 YILBAŞI İÇİN 3.1 PHILLIP LIM İLE İŞ BİRLİĞİNİ DUYURDU

Sıradaki içerik:

AVEDA, 2021 YILBAŞI İÇİN 3.1 PHILLIP LIM İLE İŞ BİRLİĞİNİ DUYURDU

Güneş kremi bebeklere zararlı mı? Kaç SPF bebekler için uygundur?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

beachsandwithseashel 24082023f70551cb

Bebeklerde de tıpkı yetişkinler gibi güneş yanığı olabilir. Yapılan araştırmalar ilk 6 aydan sonra güneş kreminin kullanılabileceğini ortaya koyuyor. Peki bebeklere özel güneş kremleri hangileri? İşte yanıtı…

BEBEK GÜNEŞ KREMİ KAÇ FAKTÖR OLMALI?

Uzmanlar 6 aydan büyük bebeklere, bebekler için özel üretilmiş bebek güneş kremlerinin kullanılabileceğini bildiriyor. Tercih edilen güneş kremleri bebekler için özel olarak formüle edilmiş, geniş spektrumlu, suya dayanıklı, kokusuz, parfümsüz, non allerjik ve en az 30 faktör güneş koruma faktörü (SPF) olmalı.

youngmotherandbabyfi 24082023ef9bc3a0

Cnn.com’da yer alan içeriğe göre Güneş kremi, güneşin zararlı UV ışınları için kalkan olur. SPF veya güneşten korunma faktörü ne kadar yüksek olursa güneşin zararlı ışınları o ölçüde engellenir. Örneğin, SPF 15 olan bir güneş koruyucu, UVB ışınlarının %93’ünü engelleyebilirken, SPF 30′ olan bir güneş kremi ise bu zararlı ışınların %97’sini engelleyebilir.

Ayrıca, güneş kreminin bebeğinizde alerjiye yol açıp açmayacağını öğrenmek için bebeğin cildinin küçük bir kısmına kremi sürün, kızarıklık, kaşıntı gibi belirtiler yoksa güvenle kullanın.

BEBEKLERE NE ZAMAN GÜNEŞ KREMİ SÜRMELİ?

The New York Times’ın haberine göre Amerikan Pediatri Akademisi, 6 aydan küçük bebeklerin güneşten tamamen uzak tutulması gerektiğini söylüyor. Cilt Kanseri Vakfı ise, 6 aydan büyük bebeklerin ve küçük çocukların sabah 10 ile akşam 4 arasında doğrudan güneş ışığından korunmasını önermektedir.

Ancak güneşli bir günde bebeğinizle dışarı çıkacaksanız dışarı çıkmadan 10-15 dakika önce en az 30 SPF güneş kremi kullanmalısınız. Bebeğinizin göz çevresi hariç, güneşin ulaşabileceği her yere güneş kremini sürün.

Güneş kremini iki saatte bir yenilemeniz önerilir ancak bebek denize, havuza giriyorsa kullanımı daha sık yenilemelisiniz. Terleme bile güneş kremini ciltten atabilir, bu nedenle sıcak havalarda da daha sık uygulayın.

BEBEKLERDE GÜNEŞ KREMİ KULLANIMININ FAYDALARI NELERDİR?

Verywellfamily.com’da yer alan haberde 6 aydan büyük bebeklerde güneş kremi kullanımının faydaları şöyle sıralanıyor:

mommassagingbabyfoot 2408202351de1f1b

Güneş kremi kullanmanın ilk faydası güneş yanıklarının önlenmesidir. Güneş yanıkları ciltte ağrıya ve yüksek ateşe neden olabiliyor. Hatta güneş ışınları termal yanık yani ocakta yaşanabileceğe benzer bir yanığa dahi yol açabiliyor.

Çocukluk döneminde sürekli güneşe maruz kalmak, yaşamın ilerleyen dönemlerinde ciltte kırışıklık ve cilt kanseri riskini de artırıyor. Güneş kremi kullanmak, bu tür riskleri artıran cilt hasarını önleyebiliyor.

6 AYLIKTAN KÜÇÜK BEBEKLER GÜNEŞTEN NASIL KORUNMALI?

Bebeklerin kaç aylık olursa olsun mutlaka güneşten korunmaya ihtiyacı vardır ancak 6 aydan küçük bebeklere güneş kremi sürmemelidir. Güneş kremi, bu bebeklerin hassas cildine uygulandığında kızarıklığa neden olabilir. 6 aydan küçük bebeğinizi güneşe çıkarırken, başına bere takarak, tenini örten bol, hafif giysiler giydirerek ve doğrudan güneş ışığından kaçınarak güneşin zararlı ışınlarından sakınabilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
hack forum
haberror.com hackerevi.com https://adhaber.com https://haberportakali.com https://habergrup.com https://haberhayal.com https://habergokyuzu.com hack forum https://yayinhaberi.com https://haberror.com/kripto-paralar/ haberror.com/en-iyi-nft-olusturma-programlari/ hack haber hacker haber siirtgundem.net kartalinsesi.net haberix.net haberlertr.net hithaber.net hesap paylaşım haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler zonguldak haber haberler yeni bir haber yeni basın yanık yurt haberler türk yurdu haber turan haber tomarza haber suluova haberleri siirt haber pantürk haber mikro haber memur haberleri kripto para haberleri kartal haberleri haber yerin haber paket haberler milas haberleri haberler haber akademi 24 erzincan haber gündem haber göynücek haberleri eğirdir haber dini haber cide haber bilge haber bartın haber azdavay haber aykırı kalem antalya haber ak haber ajansı afyon kocatepe haber