user
Acı yersek vücudumuzda ne olur mide sorunları yaşanabiliyor!

Sıradaki içerik:

Acı yersek vücudumuzda ne olur mide sorunları yaşanabiliyor!

GLUTEN DOSYASI: ÇÖLYAK, GLUTEN İNTOLERANSI VE BELİRTİLERİ

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

gluten dosyasi colyak gluten intoleransi ve belirtileri 8Z8Cdkeg

4a365f0d f915 4ff7 957b 35bdcd00a1a1 65207ebb eb42 45ff aaa4 318851ca93b4

Gluten alerjisi, gluten intoleransı (çölyak hastalığı) ve çölyak olmayan gluten hassaslığı sıkça sıkça birbirine karıştırılan, aslında birbirinden farklı sıhhat sıkıntıları. Baş ağrısı, bağırsaklarda tahribat, nefes darlığı üzere belirtilerle kendini gösterebilen gluten kaynaklı rahatsızlıklar hakkında Gastroenteroloji ve Hepatoloji Uzmanı Prof. Dr. Metin Başaranoğlu kıymetli bilgiler paylaştı.

Gluten alerjisi, Gluten intoleransı (Çölyak Hastalığı), Çölyak olmayan gluten hassaslığı nedir? Birbirlerinden ayırt edilmelerini sağlayan farkları nelerdir?

 • Gluten yada buğday alerjisi: Buğdayda esas 4 tip protein vardır: Albumin, globulin, gliadin ve gluten. Bunların rastgele birine karşı alerji geliştirebilirsiniz. Alerji denilen şey, alerjen buğday içeren besinin yenilmesi ya da unun nefes olarak içinize çekilmesi ile başlar. Buğday yenir yenmez alerjik tepki gelişebilir ya da birkaç saat sonra alerjik tepkisi görürüz. Birinci kademede bedeninizde IgE antikor oluşur, ikinci evrede histamine ile başka kimyasallar kana salınır ve alerjik tepki başlar. Alerji dediğimiz şey, kolay bir geniz kaşıntısı olabileceği üzere önemli nefes darlığı yahut anafilaktik şok dediğimiz bir tablo halinde de görülebilir. Alerjinin tedavisi, neden olan alerjenden yani buğday/glutenden uzaklaşmak ve bedene girmemesini sağlamaktan ibaretttir. Alerji başlamışsa ilaçlarla tedavisi gerekir.
 • Gluten intoleransı yani “Çölyak Hastalığı” genetik temeli olan bir hastalıktır. Yani genetik olarak gluten duyarlılığınız yoksa istediğiniz kadar buğday yahut buğday eseri yeyin Çölyak olmazsınız, olamazsınız. Diğer bir deyişle “buğday” genetik yeri yoksa kimseyi çölyak hastası yapmaz. Genetik olarak bu hastalığı barındıran kişiler buğday yediklerinde, antikorlar yani bedenin belirli yapıtaşlarını yabancı algılayan protein parçacıkları oluşur. Biz bu antikorları kan testleri yaparak bulabiliriz. Bu antikorlar maksat organ olan ince bağırsaklarda tahribat yaparak Çölyak hastalığına neden olur.
 • Çölyak olmayan gluten hassaslığı: Çölyak hastalığı ve buğday alerjisi elendikten sonra ismi konan bir klinik durumdur. Bu tabloda gluten içeren yiyecekler yenince bağırsaklarla ilgili ve ilgisiz bir rahatsızlık durumu ortaya çıkar, lakin bu durum glutenin beslenmeden çıkarılması ile düzelmektedir. Bu durumda esasen gluten-ilişkili hastalık tablolarından biridir.

Gluten intoleransı ile Gluten alerjisi ortasındaki bariz farklar nelerdir, hangisine sahip olduğumuzu hangi majör farklarla anlayabiliriz?

Alerji ani gelişir. İntolerans ise daha vakit alır ve kronik bir durumdur.

Gluten alerjisinin belirtileri nelerdir?

Tipik bir alerjide görülen bulgular görülür: Bedende kaşıntı, genizde karıncalanma, öksürük, hapşırık, ciltte kızarıklık ve ödem, nefes darlığı, ishal, karın ağrısı ve kramp, baş ağrısı olabilir. Çok önemli tablo anaflaksidir.

e5247cca e97b 49c3 88b2 2a7bd139798d 3eb58be2 9950 45f0 a44e 1343c4846fce

Gluten alerjisinin nedenleri nelerdir?

Buğdayda bulunan 4 temel proteinden biri olan “gluten” alerji nedenidir. En önemli ekmekte bulunur. Tüm işlenmiş besinler da öteki gluten kaynakları olabilir.

Gluten alerjisi nasıl anlaşılır, tanısı nasıl konur? Gluten hassasiyeti olduğundan şüphelenen bir kişi adım adım neler yapmalıdır?

Şüphelenen kişi öncelikle aile doktoruna başvurmalıdır. Uygun bir tıbbi kıssayla, fizik muayenesiyle ve laboratuvar testlerini yaptırarak teşhis konur. Deri testleri, yiyecek eliminasyonu, yenilenlerin listesini tutmak tanıya giderken gerekebilir.

Gluten alerjisinin sebep olduğu diğer hastalıklar var mıdır?

Gluten/buğdaya alerjiniz varsa, öbür yulaf, arpa ve çavdar için de alerjiniz olabilir. Çölyak hastalığı olanlarda tiroid hastalıkları üzere başka otoimmün hastalıkların da sıklığı artabilir.

Gluten hassasiyetinden korunmak için nelere dikkat edilmeli?

Gluten içeren aşikar yahut saklı tüm gluten kaynaklarından uzak durmanız gerekiyor.

Gluten içeren yiyecekler nelerdir?

Arpa, buğday, çavdardan uzak durulmalıdır. Ayrıyeten dışarda satılan en önemli gluten kaynakları da ekmek, kurabiye çeşitleri, pasta, kek ve kuru pastalardır.

Gluten içermeyen besinler nelerdir?

Pirinç, yulaf, mısır, nohut, darı, kara buğday, kinoa. Ayrıyeten buğday ile kontamine olmamış besinler.

Gluten ile ilgili bir hassasiyeti olmayıp sadece zayıflamak üzerine glutensiz diyet yapmanın ziyanları var mıdır?

İngiltere ve Türkiye tıpkı oranda şişman (BMI >25) nüfusa (%60) sahipken, Ingiltere’de kişi başı yıllık ekmek tüketimi ülkemizin 4’te biri kadardır. Bugün İspanya’dan Fransa’ya kadar Avrupa toplumlarında rasyonel sıhhat siyasetleri çerçevesinde obezite ile uğraş için ekmek tüketimini artırma uğraşı vardır. Ekmek gerçek bir biçimde tüketildiğinde obezite ile çabada bir araçtır. Ekmekte şayet bir düzenlemeye gidilecekse benim teklifim tam buğday ekmek tüketmek, ekmek üretimi sırasında kullanılan tuz ölçüsünü azaltmak ve içine asla şeker, doymuş yağ ve trans yağ koymamaktır. Zayıflamak isteyenler kaliteli besin tüketmeli, düşük kalori almalı ve fizikî aktiviteyi artırmalıdır. Şişmanlık “aşırı ve kalitesiz gıda” tüketimiyle gelişen bir durumdur.

YAZI: Gastroenteroloji ve Hepatoloji Uzmanı Prof. Dr. Metin Başaranoğlu


Alkali beslenme ile ilgili bilmeniz gereken her şey


Doğal hoşluk: Cilde uygun gelen besinler

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
hack forum
haberror.com hackerevi.com https://adhaber.com https://haberportakali.com https://habergrup.com https://haberhayal.com https://habergokyuzu.com hack forum https://yayinhaberi.com https://haberror.com/kripto-paralar/ haberror.com/en-iyi-nft-olusturma-programlari/ hack haber hacker haber siirtgundem.net kartalinsesi.net haberix.net haberlertr.net hithaber.net hesap paylaşım haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler zonguldak haber haberler yeni bir haber yeni basın yanık yurt haberler türk yurdu haber turan haber tomarza haber suluova haberleri siirt haber pantürk haber mikro haber memur haberleri kripto para haberleri kartal haberleri haber yerin haber paket haberler milas haberleri haberler haber akademi 24 erzincan haber gündem haber göynücek haberleri eğirdir haber dini haber cide haber bilge haber bartın haber azdavay haber aykırı kalem antalya haber ak haber ajansı afyon kocatepe haber