user
‘SQUID GAME’ DİZİSİNDEN HOYEON JUNG HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Sıradaki içerik:

‘SQUID GAME’ DİZİSİNDEN HOYEON JUNG HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Diş buğdayı hakkında her şey!

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

dis bugdayi hakkinda her sey 89aMXJbc

Anadolu’nun esaslı kültürü, uzun yıllar boyunca farklı medeniyetlere mesken sahipliği yapmıştır. Bu varlıklı kültürel miras, düğünlerden bebek doğumlarına ve hatta bebeklerin birinci dişlerinin çıkmasına kadar pek çok gelenek ve adeti beraberinde getirmiştir. Diş buğdayı da bu geleneklerden biridir. Evvelden çabucak hemen her ailede uygulanan bu gelenek, yeni doğan bir bebeğin birinci dişi çıktığında kutlanırdı. Lakin günümüzde, büyük kentlerde bu gelenek unutulmuş üzere görünüyor. Onun yerine “dişim çıktı” partileri daha yaygın hale gelmiş durumda.

Diş buğdayı geleneğinin temel gayesi, bebeğin acısız bir diş çıkarma süreci geçirmesine ve sağlıklı dişlere sahip olmasına yardımcı olmaktı. Lakin günümüzde bu gelenek daha çok cümbüş ve toplumsal bir aktiflik olarak anne adayları için kutlanıyor.

Diş Buğdayı Kutlamasının İki Yüzü

Eski vakitlerde lohusa bayanlar, gerilimlerini ve meselelerini dışa vuramazlardı. Fakat diş buğdayı, lohusa annelerin arkadaşları ve akrabalarıyla bir ortaya gelip eğlenmeleri için kusursuz bir fırsat sunardı. Bu kutlama, toplumsal bağların güçlenmesine ve dayanak sisteminin kıymetini vurgular.

IMG 2682

Diş Buğdayı Partisi Nasıl Düzenlenir?

 1. Her şey, bebeğin birinci dişinin görülmesiyle başlar. Birinci dişi fark eden kişi, özel bir iştirakçi olarak kabul edilir ve bebeğe ömür uzunluğu saklayabileceği bir armağan alır.
 2. Bu kişi, birebir vakitte parti günü için bebek için giyilecek kıyafetleri seçer ve hazırlar.
 3. Diş buğdayı partisi için uygun bir gün belirlenir ve hazırlıklara başlanır. Bu, ekseriyetle bebeklerin dişleri çıkmaya başladığında gerçekleşir.
 4. Misafirler için kek, börek, poğaça, kurabiye üzere yiyecekler hazırlanır.
 5. Bebeğin giydirilecek yeni elbiseleri yıkanır, ütülenir ve hazır hale getirilir.
 6. Diş buğdayı sırasında, bebek üzerine oturtulup başından aşağı bir avuç pişmiş ve soğutulmuş buğday dökülür.
 7. Bebeğin başının üzerinde kalan buğdaylar toplanır ve bir ip üzerine dizilir. Bu gelenek, bebeğin dişlerinin düzgün ve sıralı olmasına inanılır.
 8. Örtünün üzerinde kalan öteki buğday taneleri kuşlara verilir. Bu, bebeğin tabiata ve öbür canlılara iyi biri olacağına inanışı yansıtır.
 9. Diş buğdayı partisinin kıymetli bir evresi, yerdeki örtüye meslekleri sembolize eden objelerin konmasıdır. Bebek, bu objelere uzanır ve birinci eline aldığı nesnenin, ilerideki mesleğini belirlediğine inanılır.
 10. Misafirler, bebek için getirdikleri armağanları anne adayına takdim ederler ve sonra ikramlar başlar.
 11. Bazı bölgelerde diş buğdayı sırasında kaplardan birinin içine şeker saklanır ve bu şekeri kimin alacağına bahta bırakılır. Kim bu şekeri alırsa, bebeğe ömür uzunluğu saklayacağı bir ikram verir.

b549a2a3d4aa20cb81422837e86abc69

Diş Buğdayı Partisi Materyalleri ve Anlamları

Diş buğdayı partisi materyalleri, inanışlara ve sembollere dayalı olarak seçilir:

 • Kitap: Bebek kitaba uzanırsa, ileride akademik muvaffakiyet elde edeceğine inanılır.
 • Kur’an-ı Kerim: Kutsal kitaba uzanan bebek, dinle ilgili bir meslek sahibi olacağına inanılır.
 • Kalem: Kaleme uzanan bebek, güzel bir meslek sahibi olacağının işareti olarak kabul edilir.
 • Makas: Bebek makasa uzanırsa, ileride terzi, kuaför yahut dizayncı olabileceği düşünülür.
 • Cetvel: Bebek cetvele uzanırsa, mühendislik üzere teknik bir mesleği seçeceğine inanılır.
 • Steteskop: Bebek steteskopa uzanırsa, tabip yahut hemşire olacağına inanılır.
 • Kaşık: Bebek kaşığa uzanırsa, aşçılık üzere bir mesleği benimseyeceğine inanılır.
 • Boya: Bebek boyaya uzanırsa, ressam yahut sanatçı olacağına inanılır.

Diş buğdayı partisi materyalleri, ferdî tercihlere ve inançlara nazaran değiştirilebilir. Lakin bebeğin bu objelere uzanırken ziyan görmemesi ve inançta olması için dikkatli olunmalıdır.

dis bugdayi 1

Sağlıklı Diş Buğdayı Nasıl Yapılır?

Lezzetli bir diş buğdayı hazırlamak için gereksiniminiz olan materyaller:

 • Yarım su bardağı hurma özü
 • 2.5 su bardağı hediklik buğday
 • 2 litre içme suyu
 • Yarım su bardağı ceviz içi
 • Yarım su bardağı fındık
 • Yarım su bardağı badem
 • 1 su bardağı nar
 • 1 su bardağı kuru dut
 • 5-6 adet kuru incir
 • 5-6 adet kuru kayısı
 • Yarım su bardağı kuru üzüm
 • Üzeri için antep fıstığı ve hindistan cevizi

Geleneksel bir diş buğdayı hazırlığı için bu gereçlerle sağlıklı ve lezzetli bir diş buğdayı yapabilirsiniz.

Sonuç olarak, diş buğdayı klasik bir Anadolu ritüelidir ve bebeğin birinci dişinin kutlanmasının yanı sıra toplumsal bir aktiflik olarak da kıymetlidir. Bu gelenek, aileleri bir ortaya getirirken, bebeğin gelecekteki mesleğini sembolize eden objelerle dolu eğlenceli bir aktiflik sunar. Hazırlıklar sırasında bebeklerin inançta olduğundan ve keyif aldığından emin olunmalıdır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
hack forum
haberror.com hackerevi.com https://adhaber.com https://haberportakali.com https://habergrup.com https://haberhayal.com https://habergokyuzu.com hack forum https://yayinhaberi.com https://haberror.com/kripto-paralar/ haberror.com/en-iyi-nft-olusturma-programlari/ hack haber hacker haber siirtgundem.net kartalinsesi.net haberix.net haberlertr.net hithaber.net hesap paylaşım haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler zonguldak haber haberler yeni bir haber yeni basın yanık yurt haberler türk yurdu haber turan haber tomarza haber suluova haberleri siirt haber pantürk haber mikro haber memur haberleri kripto para haberleri kartal haberleri haber yerin haber paket haberler milas haberleri haberler haber akademi 24 erzincan haber gündem haber göynücek haberleri eğirdir haber dini haber cide haber bilge haber bartın haber azdavay haber aykırı kalem antalya haber ak haber ajansı afyon kocatepe haber