user
“THE CROWN” 6. SEZONA İLK BAKIŞ

Sıradaki içerik:

“THE CROWN” 6. SEZONA İLK BAKIŞ

DİJİTAL VE FİZİKSEL MODANIN KESİŞİMİ: KNITOLOGY

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

dijital ve fiziksel modanin kesisimi knitology tfEaqdqg

0c9e550b d0ce 45e2 abf3 25498b77aada watch%20pink%20receipt%20Copy%2031 1

Knitology, karmaşıklığı, çeşitliliği ve kültürel mirası dijitale dokuyarak güçlü bayanların kalbine ulaşan giyilebilir manevi seyahat yapan bir moda kavramı… Bugünü ve geleceği tasarlarken sanal dünyaların estetiğini de hedefliyor. Phygital olarak kendi dünyasını yaratan Knitology Society’i, kurucularından Bahar Ceren Arslan ile konuştuk.

• Çağdaş bayan giysi vizyonu ve dijital tecrübeleri bir ortada sunan moda kavramı olarak karşımıza çıkan Knitology’nin kurucuları kimdir?
Moda idaresi deneyimi ve iktisat eğitimini işinde buluşturan Bahar Ceren Arslan ve hayal dünyasındaki cürüm ortağı triko gurusu Tamer Tamtürk. 🙂

e2ec6c4a 9731 4369 8bc7 69ad9b545524 377c752b e0d6 4745 8081 423086118ee2Bahar Ceren Arslan

• Dijital ve fizikî dünya ortasındaki çizgiyi bulanıklaştıran bu markanın öyküsü nedir?
KNTLGY, “Geçmiş ve geleneğin dokularını hala taşıyan fakat gelecek ve dijital dünyaya adapte olmuş bir bayanın siluetinden ilham alsa ne olurdu?” sorusunun karşılığı olarak modellendi diyebiliriz. Ve birebir vakitte sürdürülebilirliğe olan inancımız ile tabiatımıza ve dünyamıza daha az ziyan vererek üretim yapmanın yollarını denerken tanıştığımız 3 boyutlu tasarım süreçleri ile şekillenmiş ve konvansiyonel moda tanıtımını dijital sanatla birleştirmeyi keşfetmiş bir öykünün fijital oyuncusuyuz aslında…

• “Phygital Moda Markası” tarifinden bahseder misiniz?
Dijitali olan her dizaynın, bir de fizikî ikizinin üretilmesi ile hem dijital kimliğinizi hem de gerçek benliğinizi moda ile buluşturmanın kesişim noktası olarak konumlanıyoruz. Metaverse dünyasında avatarınıza giydirmek istediğiniz her eseri, gerçek hayatta da giyinerek iki benliği paralel evrenlerde birleştirmenize bir kapı aralamaya çalışıyoruz.

• “Knitology” ismi ve “KNTLGY” logosu nasıl doğdu?
Başta da bahsettiğim üzere, hayal gücümü realize etmeme imkan veren ortağım Tamer adeta bir triko master. Dijital tasarlanan her eserin fizikselini elde edebilmek hem teknik hem de sürdürülebilir olabilmesi triko ile çok mümkün. Gerecin verdiği esneklik ve triko üretiminin verdiği sonsuz tasarım alanı bizi yolun başında “trikoloji” kavramına yöneltti.

Logo markamızın en özgün ve en besbelli hali olarak ortaya çıktı. Geçmiş ve geleneklerine olan bağı kurmak için, ülkemizin en önde gelen hattatları ile derin bir beyin fırtınası gerçekleştirdik ve marka ismimizi sınır sanatı ile yazdırdık. Gelecek ve dijital dünyaya adaptasyonunu tabir edebilmek içinde QR kod siluetine entegre ettik.

30c6f775 8d6b 4338 9d87 62eaebd5c80a ed95be01 1a34 4bc5 ad81 b7a0bd9bf2d2
• Knitology dünyasının ilham kaynakları neler?
Tabii ki dijital sanat ve meta kavramlar, arttırılmış gerçeklik. Güçlü bayan simgesi her olgu, köşe ve çizgileri besbelli her ayrıntı, diagonal ve birbirinden bağımsız hareket eden geometrik çizgilerin iz düşümleri, markamızın ana rengi olan Türk denizi mavisi ile dans edebilen kumaş ve iplikler, grafik dizaynlar ve daha bir çok şey…

• Koleksiyonlarınızı dijital dünyanın sunduğu teknolojik gelişmelerle dijital yazılımlar kullanarak hazırlıyorsunuz. Tasarım, üretim ve satış etaplarından bahseder misiniz?
Tasarım etabı uzun süreçlerden geçen araştırmalar sonrası ortaya çıkan fikirleri filtreden geçirerek başlıyor, 3 boyutlu yazılımlarda modellemeler ile devam ediyor. Blender, Style3d, Unreal Engine kullandığımız yazılımların yalnızca birkaçı… Satış basamağında en keyif aldığımız kısım ise, her fizikî eserin dijitalini, NFT olarak satın aldığınız her dijital eserin ise fizikselini elde edebilmenizi sağlayabilmek.

• Marka kimliğinde çağdaş dokunuşlara yer veriyorsunuz. Kumaş, baskı, gereç, ayrıntıları düşününce; tasarım kodlarında neler karşımıza çıkıyor?
Tasarım kodlarımızda, yazılım kodlamanın ta kendisi yer alıyor diyebilmekten zevk duyuyorum şu an. 🙂 Biz kullandığımız tüm desenleri, yapay zeka kullanarak anahtar söz girişlerini ve dataları bir ortaya getirerek elde ediyoruz, bu desenlere en uygun kumaşları seçerek, en son aksesuar kademesine geliyoruz.

• Sürdürülebilirlik vizyonunuz ve maksatlarınız neler?
Biz daha dijital olmayı, sürdürülebilir bir üretim modelinde kalmak ismine benimsiyoruz. Yüzlerce numune üretip, karbon ayak izi hesaplanmadan transferi sağlanan kumaş ve aksesuarlar, yıkama için harcanan tonlarca su yerine; üç boyutlu modelleme yapmamızın ana sebebi de bu aslında. Ve sonrasında ise tam üretime geçmeden evvel tasarımlarımızı ön satışa açıyoruz, reaksiyonlar ve alışkanlıkları izliyor sonrasında en az adetlerle üretime geçiyoruz. Satış raporları, tıklanma oranları üzere dataları takip ederek üretim adetlerimizi organize ediyoruz. Birebir vakitte ulaşabildiğimiz ölçütte kumaşlarımızı organik yahut geri dönüştürülmüş, düğme üzere aksesuarlarımızı plastik yerine gerçek deniz kabuğundan üretilen opsiyonlardan seçmeye itina gösteriyoruz.

07acff52 8d94 4c97 af00 49bb53a65d7f aa200769 4a41 4ebb b383 7170a2fb5680
• Knitology, “Sensation” ve “Generation” ismini verdiği iki ana koleksiyonla döneme merhaba diyor. İçe dönüşü temsil eden Sensation koleksiyonundan bahseder misiniz?
Sensation koleksiyonumuzda sorunuzda da bahsettiğiniz üzere içe dönüşü, manevî bir yaklaşımla metafiziği tasarımlarımıza aktarıyoruz. Avatarımız Yanes, temsil ettiği Y kuşağı alışkanlıkları ile Sensation’ın omurgasını oluşturuyor. Yanes, duruluğu ve derinliği önemsiyor. Bu ilhamlar ile yaratılan dizaynlar, geleneklerine bağlı, sakin, yalın, minimal estetikle yansıyor. Koleksiyonu bej, lacivert tabanlı bir renk paletiyle yaratıyoruz. Markanın kimliği haline gelmiş Türk Denizi rengini ise siyah ve beyaz üzere ana renk olarak kabul ediyoruz. Sensation’da malzeme seçiminde daha natürel görünümlerle çalışıyoruz. Çizgisel imajları, desenleri, dingin silüetleri vurguluyoruz.

Özgürlüğünün tadına varmak ve kendini keşfetmeyi temsil eden Generation koleksiyonu…
Generation ise bizim asi, tuhaf bir hoşluğa alışkın, beklenmedik ayrıntılarla şekillenen koleksiyonumuz… Burada ise avatarımız arheZ, koleksiyonu yaratırken bizim ilham kaynağımız oluyor. Dijital, avangart, mert, elektronik müzikle beslenen arheZ, Z neslinin bir temsili bizim için. Natürel arheZ’in bütün aurası dizaynlara nüfuz ediyor. Generation’ın ana renk paleti ise siyah, beyaz, mint ve Türk Denizi mavisi renklerinden oluşuyor. Gereç seçimi ise Sensation’a kıyasla daha gösterişli, daha parlak ve daha transparan ilerliyor; satenler, kadifeler, organzalar üzere kumaşlarla dizaynlar hayata geçiyor.

237aba3f b58a 4807 9130 a0a10b23bafd 0f837111 5c02 478c a259 8ad7cbb2052c
• Dijital bir moda markası olarak metaverse dünyasında da varlığınız dikkat cazip. Bu kozmosta neler sunuluyor?

Gerçek benliğiniz ile dijital kimliğinizi birlikte yaşayabilme imkanı ana amacımız. Sandbox, Spatial, DressX üzere önde gelen oluşumlarla iş birlikleri yaparak dijital topluluğumuzu oluşturmaya çalışıyoruz. Oyunlaşan bir kainatta oyuncu olmak, ve moda kapılarının bekçisi olmak KNTLGY olarak hobimiz.

• Knitology Society ile dijital gelecekte bizi neler bekliyor?
Tasarım dünyamızı fijital mağazalarımızda deneyimlemek, tekno ve klasik müziğin kesişim noktasında modayı tatmak, arttırılmış gerçeklik ve üç boyutlu tasarım yazılımlarının geldiği her nokta ile tanışmak topluluk üyelerimizi bekleyen önceliklerden yalnızca birkaçı…

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
hack forum
haberror.com hackerevi.com https://adhaber.com https://haberportakali.com https://habergrup.com https://haberhayal.com https://habergokyuzu.com hack forum https://yayinhaberi.com https://haberror.com/kripto-paralar/ haberror.com/en-iyi-nft-olusturma-programlari/ hack haber hacker haber siirtgundem.net kartalinsesi.net haberix.net haberlertr.net hithaber.net hesap paylaşım haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler haberler zonguldak haber haberler yeni bir haber yeni basın yanık yurt haberler türk yurdu haber turan haber tomarza haber suluova haberleri siirt haber pantürk haber mikro haber memur haberleri kripto para haberleri kartal haberleri haber yerin haber paket haberler milas haberleri haberler haber akademi 24 erzincan haber gündem haber göynücek haberleri eğirdir haber dini haber cide haber bilge haber bartın haber azdavay haber aykırı kalem antalya haber ak haber ajansı afyon kocatepe haber